010 - 280 7080 | info@hollandfit.nl
Actueel
Vitaliteitsregeling: passend of te mager?
Is de aanstaande vitaliteitsregeling te mager voor de nabije toekomst?
De vitaliteitsregeling
Wat houdt de vitaliteitsregeling in? Hierbij zetten we naar aanleiding van Prinsjesdag de belangrijkste (fiscale) maatregelen op een rij:
- Afschaffing arbeidskorting ouderen
- Doorwerkbonus aangepast (2012) en afgeschaft (2013)
- Werkbonus 62-plussers in plaats van arbeidskorting en doorwerkbonus (2013);
- Regeling vitaliteitssparen in plaats van spaarloon- en levensloopregeling;
- Afdrachtvermindering onderwijs, ofwel minder belasting en premies betalen;
- Aangescherpte 30% regeling (schaarse deskundigheid en salarisnorm);
- S&O-afdrachtvermindering: lagere loongrens in 2012.
De spaarloon- en levensloopregeling maakt plaats voor de vitaliteitsregeling. Medewerkers bepalen daarmee zelf waaraan zij gespaard geld besteden. De overheid neemt maatregelen om te voorkomen dat het spaartegoed gebruikt wordt om vervroegd met voltijdpensioen te gaan. Het kabinet geeft aan dat het Vitaliteitspakket op alle generaties gericht is.
Professor dr. Tinka van Vuuren, hoogleraar strategisch HRM (in het bijzonder vitaliteitsmanagement), stelt dat de regeling zich vooral richt op 55-plussers. Een leeftijd waarop het volgens Van Vuuren te laat is om te starten met ‘werken aan vitaliteit’. “Het gaat erom dat iedere werkende vitaal de arbeidsmarkt betreedt verlaat na zijn pensioen.”
Langer doorwerken
De vergrijzing en de groeiende schaarste op de arbeidsmarkt, maken dat de overheid zo lang mogelijk aan het werk blijven stimuleert. Van Vuuren geeft aan dat de aanstaande maatregelen tevens kunnen bijdragen aan het functioneren en het welbevinden van álle medewerkers, in plaats van enkel de ouderen of minder vitale. Het pakket beoordeelt zij dan ook als ’te mager’.
Tot slot hoopt de hoogleraar dat organisaties het personeelsbeleid toespitsen op onder andere scholing, mobiliteit en bedrijfssport. Daarnaast kunnen nieuwe organisatievormen - die meer verantwoordelijkheid bij de medewerkers leggen - het eigen initiatief in vitaliteitsbevordering verhogen.
Tip van de dag
Stadsmens beweegt meer dan dorpsbewoners
De meest aantrekkelijke werkplek van 2012
Ondanks de daling ten op opzichte van 2011 blijkt 'het ziekenhuis' opnieuw in trek.
Verschil in vermoedelijke en daadwerkelijke pensioensleeftijd
Naast de fysieke omstandigheden speelt ook de mentale belasting een rol.














